Hacettepe Üniversitesi’nde kadın öğrenci, ölümle tehdit edildi

Hacettepe Üniversitesi’nde okuyan bir kadın öğrenci, aynı üniversitede eğitim gören İzzah Elif Zamir Khan’ın intiharıyla ilgili olarak sınıf Whatsapp grubunda paylaştığı bir mesaj sonrasında ölümle tehdit edildiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan kadın öğrenci, “Dün öğlen saatlerinde okulumun Beytepe Kampüsünde yaşadığım olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğimiz üzere 30 Ekim akşamı üniversitemizin tıp fakültesi öğrencisi bir sıra arkadaşımız daha intihara sürüklendi, bunun ardından okulumuzun öğrencileri, toplulukları bu konuya dair ses çıkarma çağrısında bulundukları bir mesaj yayınladı. Yayınlanan bu mesajı sınıf grubuna iletmem üzerine gruptaki 3-4 kişi beni ‘öğrencileri galeyana getirmek’, ‘provakatif eylem yapmak’ ve ‘anarşist tavırda’ bulunmakla suçladı.

Bir sınıf arkadaşının kendisiyle görüşmek için mesaj gönderdiğini aktaran kadın öğrenci, şöyle devam etti:

‘KENDİSİNİ TEŞKİLAT BAŞKANI OLARAK TANITAN KİŞİ BENİ SORGUYA ÇEKMEYE ÇALIŞTI’

“Ertesi gün gayet sorunsuz bir eylem gerçekleştirildikten sonra, aralarından aynı sınıfta bulunduğum bir kişi, bana eğer ben de istersem dersten sonra oturup yüz yüze konuşabileceğimizi söyledi. Aramızı düzeltmek için bir adım attığını düşünerek teklifini kabul ettim. Dersten sonra saat 15.45 civarı Fesleğen kafede buluştuk, ikimiz bir masaya oturduk. Kendisiyle konuşmaya başlayalı daha 1 dakika olmadan başka bir kişi daha bir anda sandalye çekip yanımıza oturdu.

Gelen kişi isminin Alparslan Türk olduğunu, Hacettepe teşkilat başkanı olduğunu da ekleyerek kendini tanıttı. Bu sözlerden sonra şaşkınlıkla hem bir önceki gün grupta bir anda bana yüklenen kişilerin, hem de sabah niyeti iyiymiş gibi bana konuşma teklifinde bulunan kişinin kendilerinden olduğunu ve gruba attığım duyuru mesajını kendi içlerine ilettiklerini fark ettim. Kendisini teşkilat başkanı olarak tanıtan kişi beni kendince sorguya çekmeye çalıştı. Görüş ve düşüncelerim hakkında bana birbirinden alakasız sorular yöneltti.”

‘BU DAVA İÇİN ÇOK KAN DÖKTÜK, GEREKİRSE YİNE DÖKERİZ’

“Daha sonra bana ‘Biz 70’lerde ve 80lerde bu dava için çok kan döktük, gerekirse yine dökeriz’ deyip, beni bir daha sınıf grubuna ‘bu tür mesajlar’ atmamam yönünde tehdit etti. Kendi üniversitemin kampüsünde iki erkek tarafından güpegündüz bir kenara sıkıştırılan bir kadın olarak kendilerinden zerre korkmadığımı belirtmek istiyorum. Yalnız değilim. Bu düzen tarafından intihara sürüklenen, ihmallerle katledilen arkadaşlarım için hep birlikte en yüksek sesle ‘Yaşamak İstiyoruz!’ demeye devam edecek olan yüz binlerle yan yana olduğumu biliyorum. Bu yaşadığım olaya karşı hepinizin desteğini bekliyor, ses çıkarmaya davet ediyorum.”

TEHDİT EDİLEN ÖĞRENCİYE DESTEK: REKTÖRLÜK HAREKETE GEÇMELİ

Öğrencinin paylaşımının ardından yazılı açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu, rektörlüğün tehdide karşı adım atmasını istedi.

Açıklamada, “Tüm Hacettepelileri yaşanan bu şiddet karşısında bir arada olmaya; Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünü ise öğrencilerin güvenliğini tehdit eden bu şahıslar ve yapılanmalara karşı harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi.

Üniversiteli Feminist Kolektif’in açıklamasında da “Kampüslerde faşizme ve erkek şiddetine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir kadın ve lubunya arkadaşımız yalnız değildir” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x